در دو پست قبل در مورد گناهی بزرگ صحبت کردیم که متاسفانه برخی از جوانان ما بدلایل مختلف به آن مبتلاء شده اند برخی از مضرات این گناه بزرگ را بیان نمودیم و وعده دادیم که راهکار عملی برای نجات از این منجلاب بیان نمائیم

قبل از بیان راهکارها چند تذکر مهم

   1.   توجیهات غلط برای جواز ارتکاب این گناه بزرگ و همچنین  یأس و نومیدى  از مبارزه با این اعتیاد بسیار خطرناک است.

   2. شرط پیروزى قطعى در مبارزه با هر نوع اعتیاد غلط - اعم از اعتیادهاى خطرناک جنسى یا اعتیادهاى دیگر - پس از «امیدوارى و اطمینان به پیروزى» داشتن تصمیم قاطع است

   3.  مسلّماً و بدون تردید اگر این تصمیم شکسته نشود خیلى زودتر آثار این عادات شوم از روح و جسم آنها برچیده خواهد شد.

اما اگر به عللى این تصمیم ده بار هم شکسته شد مجدداً، بلکه قاطع تر و راسخ تر باید تصمیم بگیرند و با همان امیدوارى و ایمان تصمیم خود را تجدید کنند

.4 کسانى که از چنگال این عادات شوم نجات یافته اند باید قدر پاکى خود را بدانند، و در حفظ آن نهایت مراقبت را بنمایند، از هر گونه وسوسه شیطانى در این راه بپرهیزند، و با هیچ قیمتى سرنوشت خود را به دست افراد گمراه و معاشران منحرف نسپارند   .

   5.  ممکن است این راهکارها در نظر بعضى ساده جلوه کند، ولى هنگام عمل روشن مى شود که اثر معجزه آسایى دارد.

اما راهکارها بطور خیلی خلاصه

1-    اجتناب از هر گونه تحریک مصنوعى

اگر می‏خواهید سالم زندگی کنید و پاک بمانید، باید در راه رسیدن به این مطلوب مهم تلاش و کوشش کنید. از عوامل و زمینه‏های گناه دوری نموده، آنچه اسباب تحریک دیوخفته نفس امّاره می‏شود را از سر راه بردارید.

امّا اگر بخواهید با دوستان آلوده مجالست نمایید، به تماشای عکسها و فیلمها و سایتها و برنامه‏های ماهواره‏ای فاسد و مُفسد بنشینید، از مطالعه کتابها، مجلّات و روزنامه‏های منحرف‏کننده خودداری نکنید، و در مجالس آلوده به گناه، مانند عروسی‏های سراسر معصیت نیز حضور یابید، بی‏شک موفّق به حفظ خود نخواهید شد.

مگر ممکن است انسانی که لباس سفیدی پوشیده داخل اطاقی پر از دود شود و لحظاتی در آن بماند و بدون کمترین آلودگی خارج گردد؟ اینها خُطُوات (گامهای) شیطان است. این امور دامهای رنگارنگ و پرجاذبه شیطان است که انسان را قدم به قدم به لبه پرتگاه نزدیک می‏کند. و هنگامی که به پرتگاه رسید لغزش مختصری او را به درّه ضلالت و گمراهی روانه می‏کند. بنابراین باید مواظب دوستان، محیط اطراف، محلّ تحصیل و کار، وسایل ارتباط جمعی، مجالس و محافلی که در آن شرکت کنید باشیم، تا پاک بمانید.[1]

«تحریکات مصنوعى» مسیر فکر هر جوانى را از مسائل اصولى زندگى تغییر مى دهد و به سوى مسائل جنسى، آن هم به صورت حاد و طغیانگر، مى کشاند.

همه جوانان عزیز - مخصوصاً آنهایى که داراى پاره اى از عادت هاى غلط جنسى هستند - باید به شدت از این گونه امور بپرهیزند، از دیدن این فیلم ها، و مطالعه آن رمان ها و هر گونه چشم چرانى عمدى اجتناب ورزند، آرامش فکرى خود را بى جهت بر هم نزنند، و اعصاب نیرومند خود را با هیجان هاى دائمى تضعیف نکنند.

براى موفقیت در این قسمت لازم است سرگرمى هاى سالم و مناسبى براى اوقات فراغت خود انتخاب نمایند و به کمک دوستان خود برنامه هاى صحیحى براى این اوقات تنظیم کنند.

این سرگرمى ها ممکن است:

·         ورزش هاى فردى و دسته جمعى

·         پیاده روى در هواى آزاد

·         مطالعه کتب سودمند و مفید

·         پرورش گل در منزل و به طور کلى کارهاى کشاورزى،

·         کارهاى دستى

·         جمع آورى اشعار

·         تهیه کلکسیون هاى عکس و تمبر و مانند اینها.

·         شرکت در انجمن هاى گوناگون و کنفرانس هاى علمى یا اخلاقى، باشد.

     و...[2]

2-     پرهیز مطلق از تنهایى

این گونه افراد باید حتماً و بدون هیچ گونه قید و شرط از تنها ماندن به شدت اجتناب کنند.هرگز تنها نباشند; در خانه تنها نمانند، شب در اطاق تنها نخوابند، تنها براى مطالعه به نقاط خلوت نروند. و به محض این که در محیطى احساس کردند تنها هستند از آن محیط بیرون بروند.

این گونه افراد مخصوصاً باید این نکته را فراموش نکنند که به مجرد این که نخستین تحریک را در خود حس مى کنند بلافاصله برخیزند و سرگرم کار دیگرى شوند. فراموش کردن این تذکر غالباً گران تمام مى شود.

تنهایى، محیط کاملا مساعدى است براى پرورش میکرب این اعتیاد در فکر هر جوان، و تمام جوانانى که مى خواهند خوشبخت و سالم و از خطرات عظیم استمنا در امان باشند باید از تنهایى بپرهیزند.

3-    پرهیز کامل

از معاشرت و همنشینى با افراد منحرف و مبتلا به این عادت بد، در همه اوقات مخصوصاً دوران مبارزه، باید به طور مطلق دورى جست همان طور که از مبتلایان به «وبا» فرار مى کنند. علاوه بر این باید زیان ها و عواقب دردناک و مرگبار این عمل را هرگز از خاطر خود دور ندارند و هرگز گوش به سخنان وسوسه انگیز این و آن ندهند.

نقش معاشران بد و فاسد در ابتلاى به این انحراف، و ادامه آن، بسیار عجیب است آنها براى این که کمتر احساس گناه و بدبختى کنند سعى دارند افراد دیگرى را نیز مبتلا سازند و به سرنوشت غم انگیز خود گرفتار نمایند، لذا همواره مى کوشند با سخنان وسوسه انگیز این عمل شوم و زشت را لذت بخش و کم ضرر جلوه دهند، ولى جوانان بیدار هرگز در دام وسوسه هاى شیطانى آنها نمى افتند.

ادامه دارد....


[1] - آیت الله مکارم ، سوگندهاى پر بار قرآن، صفحه90

[2] - در نشریه اى که تحت عنوان «سرگرمى هاى خطرناک» به وسیله مطبوعات هدف نشر داده شده قسمت قابل توجّهى از سرگرمى هاى سالم تشریح گردیده است
طبقه بندی: اخلاق اسلامی،
برچسب ها: راهکار عملی، نجات، منجلاب، خودارضاعی، مستهجن، تحریک مصنوعی، سرگرمی های سالم، ترک، استمناء، روشهای ترک استمناء،
تاریخ : پنجشنبه 18 خرداد 1391 | 09:50 ب.ظ | نویسنده : مهدی شبان مسک | نظرات

  • گود ای
  • رتبه سنج گوگل

    رتبه سنج گوگل

    onvan

    اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

    شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات