در شرایط فعلى، كه فساد همه جا را فرا گرفته، و مظاهر آن در همه جا دیده مى‏ شود، و اسباب و مقدّمات گناه براحتى فراهم است، آیا امكان حفظ پاكدامنى وجود دارد؟ آیا در این شرایط مى ‏توان حتّى نگاه را هم كنترل كرد؟ برخی جوانان با توجیهاتی غلط متاسفانه آلوده به گناه خود ارضایی می شوند و برای توجیه گناه خود بیان می کنند که خود ارضایی بهتر از گناهانی مثل زناست ویا می گویند اگر این کار را نکنند به خاطر فشارهای جنسی آسیب خواهند دید برخی نیز خود ارضائی در حد کم را خالی از اشکال می دانند و با این توجیه مرتکب این گناه می شوند بعد هم به مرور زمان این گناه بزرگ برای آنها  تبدیل به یک عادت روزانه می شود

آیا خود ارضایی در شرایط فعلی راه درستی است؟ آیا در این اوضاع و احوال، خداوند آلودگى به این گونه گناهان را نمى ‏بخشد؟

اهل بیت علیهم السلام چه می گویند؟

در پاسخ ابتدا دو روایت از امام صادق علیه السلام در مذمت خود ارضایی بیان می کنیم تا با قبح این گناه بیشتر آشنا شویم

از امام صادق (علیه السلام) درباره استمناء سوال شد. حضرت فرمود:

 «گناه بزرگی است و خداوند در قرآن از آن نهی کرده است و کسی که این کار را انجام دهد همانند کسی است که با خود نکاح کرده است و اگر من بدانم کسی این کار را انجام داده با او غذا نمی خورم»

سائل پرسید: یابن رسول الله از کتاب خدا حکم این موضوع را برایم بیان کن

 حضرت فرمود: «فمن ابتغی وراء ذلک فاولئک هم العادون» (مومنون/7) کسی که به جز ازدواج راه دیگری بپیماید آنان از دشمنی کنندگان [با خویشتن] هستند.»

 در روایت دیگری امام صادق (علیه السلام) فرموده اند: «خداوند روز قیامت با سه دسته سخن نمی گوید و به آنان نظر رحمت نکرده و آنان را پاک نمی گرداند و عذاب دردناکی در انتظار آنان است. یکی از آنها کسی است که با خود نکاح (استمناء) کند».

عواقب سوء وپیامدهای منفی و عملی این گناه جدای از آنكه معصیت است، فراتر از آن است كه بتوان آنها را برشمرد؛ بلكه فقط به چند مورد از آن اكتفا می‏ كنیم:

1. جسمی‏

ضعف چشم و بینایی، تحلیل رفتن قوای جسمانی، عقیم شدن و ناتوانی در تولید مثل، پیری زودرس، ضعف مفاصل، لرزش دست، زشتی چهره و از بین رفتن طراوت صورت.

2. روحی‏

پیامدهای روحی و روانی: ضعف حافظه و حواس‏پرتی، اضطراب، منزوی شدن و گوشه‏گیری، افسردگی، بی‏نشاطی و لذت نبردن از زندگی، پرخاشگری، بداخلاقی و تندخویی، كسالت دائمی و ضعف اراده.

3. اجتماعی‏

ناسازگاری خانوادگی، بی‏میل شدن به همسر و ازدواج، ناتوانی در ارتباط با جنس مخالف و همسر، بی‏غیرت شدن، احساس طرد شدن، از بین رفتن عزّت، پاكی، شرافت و جایگاه اجتماعی، دیر ازدواج كردن و لذت نبردن از زندگی مشترك.

اما راه کار چیست و چه باید کرد ؟ ان شاء الله بزودی راهکار عملی برای حفظ پاکدامنی در شرایط فعلی و نجات از منجلاب گناه استمناء را بیان خواهیم کرد.

ادامه دارد....
طبقه بندی: اخلاق اسلامی،
برچسب ها: استمناء، خود ارضایی، جوانان، شهوت، مشکلات جنسی، مضرات، گناه کبیره،
تاریخ : جمعه 29 اردیبهشت 1391 | 11:39 ب.ظ | نویسنده : مهدی شبان مسک | نظرات دوستان

  • گود ای
  • رتبه سنج گوگل

    رتبه سنج گوگل

    onvan

    اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

    شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic