كمالات فوق العاده فاطمه علیها السلام از یكسو، و انتسابش به شخص پیامبر از سوى دیگر، و شرافت خانوادگى او نیز از دیگر سوى؛ سبب شد كه مردان زیادى از بزرگان یاران پیامبر صلى الله علیه و آله به خواستگارى او بیایند، اما همه جواب رد شنیدند.

و جالب این‏كه غالباً پیامبر در پاسخ آنها مى‏فرمود:« امْرُها الى‏ رَبِّها » كار فاطمه به دست پروردگار فاطمه است!

ملاک در انتخاب همسر ثروت یا ایمان

«عبدالرحمن بن عوف» مرد ثروتمندى است كه مطابق راه و رسم جاهلیّت، به همه چیز از دریچه مادى مى ‏نگریست، و مهریّه سنگین را دلیل بر شخصیت زن و موقعیت ممتاز شوهر مى ‏پنداشت.

او به خدمت پیامبر صلى الله علیه و آله آمد و عرض كرد:

«اگر فاطمه را به همسرى من درآورى یكصد شتر كه بار همه آنها پارچه ‏هاى گران قیمت مصرى باشد به اضافه ده هزار دینار طلا مهریه او مى ‏كنم  !»

پیامبر صلى الله علیه و آله از این خواستگارى زشت و بى‏ معنا چنان خشمگین شد كه مشتى سنگریزه برداشت و به طرف عبدالرحمن پاشید و فرمودند: «تو گمان كردى من بنده پول و ثروتم كه با پول و ثروت مى‏ خواهى بر من فخر بفروشى!».
[ معمولًا در زمان ما كسان داماد نسبت به اموال خانواده عروس كنجكاو و حسّاسند، همچنین كسان عروس نسبت به ثروت داماد، و لذا غالباً به جاى تحقیق در ارزشهاى معنوى و كمالات انسانى و فضائل اخلاقى طرفین، جستجو از ثروتهاى موجود یا بالقوّه یكدیگر مى ‏كنند، و آن را به رخ هم مى‏ كشند.
از پست و مقام هاى بستگان عروس و داماد سخن مى‏ گویند كه پدرش چه كاره است و پسر عمویش چه كاره، و پسر پسر عمویش یا نوه دائى ‏اش چه پست و مقامى دارد! ]

آرى، باید در خواستگارى فاطمه الگوهاى اسلامى مشخص شود، سنّت‏هاى جاهلیّت پایمال گردد، و معیارهاى ارزش اسلامى معلوم شود.

مردم مدینه در این گفتگوها بودند ناگهان این صدا در همه جا پیچید كه پیامبر صلى الله علیه و آله مى ‏خواهد تنها دخترش را به همسرى علىّ بن ابى‏طالب علیه السلام درآورد.

علىّ بن ابى‏طالب دستش از مال و ثروت دنیا كوتاه بود و از معیارهاى عصر جاهلى چیزى نداشت، اما وجودش از فرق تا قدم مملو از ایمان و ارزش‏هاى اصیل اسلامى بود.

هنگامى كه تحقیق كردند، معلوم شد رهنمون پیامبر صلى الله علیه و آله در این ازدواج مبارك تاریخى، وحى آسمانى بوده است، زیرا خودش فرمود:

 « اتانِی مَلَكٌ فَقالَ: یا مُحَمَّدُ انَّ اللَّهَ یَقْرَأُ عَلَیْكَ السَّلامُ وَ یَقُولُ لَكَ: انِّی قَدْ زَوَّجْتُ فاطِمَةَ ابْنَتَكَ مِنْ عَلِیِّ بْنِ‏ ابِی‏طالِبٍ فِی الْمَلَأِ الْأَعْلى‏، فَزَوِّجْها مِنْهُ فِى الْارْضِ

فرشته‏ اى از سوى خدا آمد و به من گفت: خداوند بر تو سلام مى ‏فرستد و مى‏ گوید من دخترت فاطمه را در آسمان‏ها به همسرى علىّ بن ابى‏طالب درآوردم، تو نیز در زمین او را به ازدواج على درآور.
»

هنگامى كه امیرمؤمنان على علیه السلام به خواستگارى فاطمه علیها السلام آمد، چهره مباركش از شرم گلگون شده بود.

پیامبر صلى الله علیه و آله با مشاهده او شاد و خندان فرمود: براى چه نزد من آمدى؟

ولى امیرمؤمنان على علیه السلام به خاطر ابهت پیامبر صلى الله علیه و آله نتوانست خواسته خود را مطرح كند، و لذا سكوت كرد.

پیامبر صلى الله علیه و آله كه از درون امیرمؤمنان على علیه السلام با خبر بود، چنین فرمود:

 « لَعَلَّكَ جِئْتَ تَخْطِبُ فاطِمَةَ؟  شاید به خواستگارى فاطمه آمدى؟
»

عرض كرد: آرى، براى همین منظور آمدم.

پیامبر فرمود: اى على! قبل از تو مردان دیگرى نیز به خواستگارى فاطمه آمدند، هر گاه من با خود فاطمه این مطلب را در میان مى ‏نهادم روى موافق نشان نمى‏داد، و اكنون بگذار تا این سخن را نیز با خود او در میان نهم.

درست است كه این ازدواج آسمانى است و باید بشود، اما شخصیت فاطمه علیها السلام خصوصاً، و احترام و آزادى زنان در انتخاب همسر عموماً ایجاب مى‏ كند كه پیامبر صلى الله علیه و آله بدون مشورت با فاطمه علیها السلام اقدام به این كار نكند.

هنگامى كه پیامبر صلى الله علیه و آله فضایل امیرمؤمنان على علیه السلام را براى دخترش بازگو كرد و فرمود: من مى ‏خواهم تو را به همسرى بهترین خلق خدا در آورم، نظر تو چیست؟

فاطمه كه غرق در شرم و حیا بود سر به زیر انداخت و چیزى نگفت و سكوت كرد.

پیامبر صلى الله علیه و آله سر برداشت و این جمله تاریخى را كه سندى است براى فقها در مورد ازدواج دختران باكره، بیان فرمود:

« اللَّهُ اكْبَرُ! سُكُوتُها اقْرارُها خداوند بزرگ است! سكوت او دلیل بر اقرار اوست.
»

و در پى این ماجرا عقد ازدواج بوسیله پیامبر صلى الله علیه و آله بسته شد.

مهریه بانوی اسلام

بدون شك ازدواج بهترین مردان جهان با سیّده زنان عالم دختر پیامبر بزرگ اسلام باید از هر نظر الگو باشد، الگویى براى همه قرون و اعصار، لذا پیامبر صلى الله علیه و آله رو به امیرمؤمنان على علیه السلام كرد و فرمود: چیزى دارى كه مهریه همسرت قرار دهى؟

عرض كرد: پدر و مادرم به فدایت، تو از زندگى من به خوبى آگاهى كه جز شمشیر و زره و شتر چیز دیگرى ندارم.

پیامبر صلى الله علیه و آله فرمود: درست است، شمشیرت به هنگام كارزار با دشمنان اسلام مورد نیاز است؛ و با شتر نیز باید نخلستان را آب دهى، و در مسافرت‏ها از آن استفاده كنى؛ بنابراین تنها زره را مى‏توانى مهریه همسرت بنمایى، و من دخترم فاطمه را در برابر همین زره به عقد تو درآوردم».

شاید بیشترین قیمتى كه در تواریخ درباره این زره نوشته شده، پانصد درهم است- این از یك سو اما از سوى دیگر در حدیثى مى‏خوانیم كه-: فاطمه علیها السلام از پدرش خواست مهر او را شفاعت گنهكاران امت در قیامت قرار دهد، این درخواست قبول شد و جبرئیل فرمان آن را از آسمان بر پیامبر صلى الله علیه و آله نازل كرد.

آرى این گونه باید ارزش‏هاى غلط درهم بشكند، و ارزش‏هاى اصیل جانشین آن گردد، و این گونه است راه و رسم مردان و زنان با ایمان، و این چنین است برنامه زندگى رهبران راستین بندگان خدا.
(برگرفته از کتاب زهراء برترین بانوی جهان، آیت الله مکارم شیرازی)طبقه بندی: حضرت زهراء سلام الله علیها،
برچسب ها: حضرت زهراء علیهاالسلام، خواستگاری، مهریه، الگوی دختران، ازدواج،
تاریخ : سه شنبه 12 اردیبهشت 1391 | 08:00 ب.ظ | نویسنده : مهدی شبان مسک | محبّان حضرت فاطمه علیها السلام

  • گود ای
  • رتبه سنج گوگل

    رتبه سنج گوگل

    onvan

    اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

    شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic