به مناسبت ایام میلاد امام زمان ارواحنافداه  جهت پاسخ دادن به برخی از شبهات درخصوص مهدویت این صفحه ایجاد شده است شما دوست عزیز نیز اگر در این زمینه شبهه و یاسئوالی دارید در بخش گفتمان اعتقادی مطرح فرمایید تا پاسخ داده شود.

لیست سئوالات

سئوال1: آیا امام زمان با شمشیر قیام خواهند کرد؟

سئوال2: دجال کیست؟

سئوال 3: ملاقات با امام زمان ارواحنا فداه در عصر غیبت

سئوال 4:چرا غیبت امام زمان ارواحنافداه اینقدر طولانی شده؟سئوال : آیا امام زمان با شمشیر قیام خواهند کرد؟

پاسخ

»شمشیر» همیشه كنایه از قدرت و نیروى نظامى بوده و هست همانگونه كه «قلم» كنایه از علم و فرهنگ است.

شك نیست كه حتّى در میدان جنگهاى سنّتى پیشین سلاحهاى‏ مختلفى جز شمشیر به كار مى‏ رفته، همچون تیر و نیزه و خنجر، ولى همواره مى‏ گویند اگر در برابر فلان موضوع سر تسلیم فرود نیارید «حواله شما با شمشیر است» یا گفته مى‏ شد «به زور شمشیر حقّ خود را مى‏گیریم«.

یا از قدیم معروف بوده «كشور با دو چیز اداره مى‏شود، قلم و شمشیر» و همه اینها جنبه سمبولیك دارد و مفهوم آن تكیه بر قدرت و استفاده از نیروى نظامى است.

ضرب‏ المثلهاى زیادى امروز در این زمینه در دست است؛ مى‏ گویند:

فلان كس شمشیر را از رو بسته!   یعنى، آشكارا قدرت نمائى مى‏كند.

شمشیر میان ما و شما حكومت خواهد كرد!  اشاره به این كه جز از راه جنگ مساله حل نمى‏ شود.

شمشیرها را غلاف نمى‏كنیم تا به هدف برسیم!  كنایه از اینكه مبارزه را تا آخر ادامه خواهیم داد.

فلان كس شمشیرش را غلاف كرده!  یعنى، دست از مبارزه برداشته است.

فلان كس شمشیر دو دم است!  یعنى، از دو سو مبارزه مى ‏كند

در تمام این تعبیرات شمشیر كنایه از قدرت و مبارزه است؛ در روایات اسلامى نیز مى ‏خوانیم:

الجنّة تحت ظلال السّیوف؛ بهشت در سایه شمشیرهاست.

السّیوف مقالید الجنّة؛ شمشیرها كلیدهاى بهشتند!

همه اینها اشاره به جهاد و جانبازى و استفاده از قدرت است؛ و این گونه تعبیرات سمبولیك از «شمشیر» یا «قلم» در زبانهاى مختلف فراوان است.

از اینجا روشن مى ‏شود كه منظور از قیام مهدى علیه السلام به سیف، همان اتّكاى بر قدرت است؛ براى اینكه چنین گمان نشود كه این مصلح بزرگ آسمانى به شكل یك معلم، یا یك واعظ، و یا راهنماى مسائل اجتماعى ظاهر مى‏ شود و رسالت او تنها اندرز دادن مردم است.

بلكه او یك رهبر دورنگر و دور اندیشى است كه نخست از حربه منطق بهره‏گیرى كافى مى‏كند، و آنجا كه گفتار حق سودى نبخشد كه در مورد بسیارى از زورگویان و جبّاران سودى هم نخواهد داد، دست به شمشیر مى‏كند؛ یعنى، متوسّل به قدرت مى‏شود و ستمكاران را بر سرجاى خودشان مى‏نشاند؛ یا در صورت لزوم، وجود كثیفشان را از سر راه بر مى ‏دارد


سئوال2: دجال کیست؟

هنگامى كه سخن از «دجّال» به میان مى‏ آید، معمولًا طبق یك سابقه ذهنى عامیانه، فقط ذهنها متوجّه شخص معیّن یك چشمى مى‏ شود كه با جثّه افسانه ‏اى و مركب افسانه‏ اى‏ تر، با برنامه ‏اى مخصوص به خود پیش از انقلاب بزرگ مهدى ظهور خواهد كرد.برخی هم سخن از تولد انسان یک چشم در گوشه وکنار می زنند آیا واقعا دجال متولد شده؟آیا آن انسانهای یک چشم دجال هستند؟

پاسخ

 دجّال منحصر به یك فرد نیست بلكه عنوانى است كلّى براى افراد پر تزویر و حیله‏ گر؛ و پر مكر و فریب و حقّه باز كه براى كشیدن توده‏ هاى مردم به دنبال خود از هر وسیله ‏اى‏ استفاده مى‏ كنند، و بر سر راه هر انقلاب سازنده‏اى كه در ابعاد مختلف صورت مى‏ گیرد ظاهر مى ‏شوند.

در حدیث معروفى كه از  پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم می خوانیم:

انه لم یكن نبى بعد نوح الا انذر قومه الدجال و انى انذر كموه

هر پیامبرى بعد از نوح قوم خود را از فتنه دجال بر حذر داشت، من نیز شما را بر حذر مى‏ دارم

مسلّماً انبیاى پیشین به مردم عصر خود نسبت به فتنه دجّالى كه در آخر زمان آشكار مى‏ شود و هزاران سال با آنها فاصله دارد هشدار نمى‏ دادند.

توضیحات بیشتر را در این لینک  مطالعه کنین


سئوال : ملاقات با امام زمان ارواحنا فداه در عصر غیبت

در روایت داریم که اگر کسی مدعی ملاقات حضرت حجت -علیه السلام- شد او را تکذیب کنید. این مساله با ملاقات برخی بزرگان منافات ندارد؟ آیا در زمان غیبت کبری می توان به خدمت حضرت ولی عصر (روحی فداه) رسید؟
پاسخ

هرگاه کسی مدعی ملاقات با حضرت ولیعصر روحی و ارواح العالمین له الفداه شود و خود را حامل پیامی از ناحیه آن حضرت بداند باید تکذیب شود ولی اگر مدعی پیامی نباشد و ادعا کننده از صالحان باشد نباید تکذیب شود.

شرط اصلی لیاقتِ ملاقات با آن حضرت، تقوا در سطح عالی است. ولی گاه به خاطر مصلحت اسلام و مسلمین، چهره نورانی خود را به افراد غیر لایق، حتّی غیر شیعه و غیر مسلمانان، نیز نشان می دهد

 


  • گود ای
  • رتبه سنج گوگل

    رتبه سنج گوگل

    onvan

    اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

    شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات